خبرگزاري علمي دانانيوز
پنجشنبه 7/3/1394
صفحه اصلي | ارسال خبر | سفارش تبليغات | پيوندها | تماس با ما | RSS
دانانيوز در نشاني اينترنتي http://dananews.ir و http://dananews.netدر دسترس شماست *راهبرد دانانيوز؛ هويت ديني، تاريخ و تمدن ايراني، عزت و اقتدار ملي و جهاني ** ياري و همراهي شما، ضامن موفقيت دانانيوز است. شما مي توانيد اخبار و ديدگاههاي ارزشمندتان را براي ما ارسال نمائيد
گزيده اخبار
ارسال اين خبر به دوستان
6/2/1391 | ساعت 09:23:11 | كدخبر: 9404 | بازديد: 1006

بازیافت پسماندهای آلی و حیوانی از طریق پرورش كرم پروتئینی و تولید کود کرم پوسال:

مهندس خسرو سلجوقی و کرم هایش!
تولید پسماند در مدیریت شهری و روستایی کشور و بهم ریختن محیط‌زیست کشور نه تنها معضل نیست بلکه با رویکرد مدیریت هوشمندانه فرصتی اقتصادی و اجتماعی برای جامعه در توسعه پایدار است. کارآفرینان کشور با توجه به نعمات خداوند، همگام با مسئولین و همراه با مردم این فرایند را نهادینه کرده‌اند و هر روز بهتر از دیروز همراهان خود را افزایش می‌دهند.

مقدمه:

پسماند آلی چیست؟
به مجموعه‌ای از پسماند خانگی (آشغال، زباله)، ضایعات زراعی و باغی (زوائد کشتزارها و مزارع)، ضایعات صنایع تبدیلی کشاورزی و غذایی، فضولات دامی و مرغی (فضولات حیوانات مزرعه)، فضولات انسانی (لجن تصفیه خانه های شهری و روستایی) و پسماند میوه و تره بار باغات و مزارع پسماند آلی گفته می‌شود و مقدار آن در سال طبق جدول زیر برآورد شده است و از این میزان نیز حدود 12 میلیون تن در سال قابل بازیافت و فرآوری است:

ردیف

مواد اولیه

 

مقدار/تعدا د– متریک تن

محصول / متریک تن

1

پسماند خانگی

12 میلیون تن(فقط 7 تا تبدیل)

2 میلیون تن کمپوست و کرم پوسال

2

فضولات مرغی

5/2 میلیون تن (فقط 600 هزار تن تبدیل)

500 هزار تن

3

فضولات دامی

30 میلیون تن(فقط 10 تا تبدیل)

2 میلیون تن

4

ضایعات زراعی و باغی

70 میلیون تن(فقط 40 تا تبدیل)

5/6 میلیون تن

5

پسماند میوه و تره بار

10 میلیون تن در باغات و میادین

500 هزار تن

6

لجن فعال فضلاب شهری و روستایی

فقط از تصفیه خانه

500 هزار تن

7

جمع کل

 

12 میلیون تن

 

 

 

 

 

 

 

 

روش بازیافت:
 خداوند بيش از 4200 گونه كرم خاكي آفريده است. اين كرمها زمين شخم مي‌زنند؛ و سالي يك بار توليد مثل مي‌كنند.
 چند نوع محدود آن، با مابقي فرق دارد. از اين چند نوع محدود، يك نوع آمريكايي هست. اين گونه‌ها، در شرايط مناسب محيطي هر هفته توليد مثل مي‌كنند هر يك كرم از طريق تخم‌گذاري در هفته به يازده كرم افزايش مي‌يابد. این کرمها بدليل داشتن %70 پروتئين در قياس با %22 پروتئين گوشت قرمز و همچنين داشتن امگا 3 و توليد كود بيولوژي از سال 1942 شناسايي و از سال 1979 بهره‌برداري اقتصادي از آن آغاز شده است.
آيزينيا فوتيدا چيست؟ (Eisenia Foetida)
  آيزينيا فوتيدا نوعي کرم خاکي است که ترجمه نام آن در زبان فارسي «کرم قرمز خاکي حلقوي باراني» است که در سطح بين‌الملل به «کرم قرمز کاليفرنيايي» (California Red Worm) معروف است. این موجود دارای انواع ویتامین، انواع آنزیم، انواع اسید آمینه و غیره است و به همین دلیل به عنوان خوراک دام، طیور و آبزیان و در کشورهای توسعه یافته به عنوان خوراک انسانی و برای استفاده در تولید انواع لوازم آرایشی و بهداشتی و انواع داروهای درمانی استفاده می‌شود.

نتايج تبديل زباله به گوشت:
1. ضريب تبديل: هر يک کيلوگرم گوشت به هزار کيلوگرم در سال
2. کاهش قيمت توليد به يک سوم تا يک پنجم واردات
3. بومي بودن دانش و تجهيزات
4. ايجاد اشتغال پايدار
5. فراگير بودن در تمام نقاط کشور
6. ممانعت از خروج ارز براي تامين غذاي دام و طيور
7. جزو صنايع پيشرفته (Hi-tech)
8. جزو زيست فناوری (Biotechnology)
9. بهره‌وري مضاعف در مصرف غذا، کاهش زمان پرورش، کاهش مرگ و مير و افزايش قدرت ايمني بدن
سیزده سئوال اولیه کارآفرینان جدید از کارآفرینان دارای تجربه از این فرایند فرآوری:
1- طریقه‌ی سرمایه‌گذاری و درآمدزایی بوسیله‌ی کرم آیزینیا فوتيدا و توليدکود کرم پوسال (ورمی‌کمپوست) چگونه است؟
كارآفريني با هيچ در همه جا با همه كس و در هر زمان تنها با كرم آيزينيا فوتيدا امكان‌پذير است، لذا براي داشتن زندگي سالم و پايدار درنگ جايز نيست هر لحظه تاخير معادل است با چندين سال زندگي كمتر، سخت‌تر و تلخ‌تر، چرا عاقل كند كاري كه پشيماني آورد!
2- آثار اقتصادي اين كرم چيست؟
بدليل وجود انواع ويتامين، آنزيم و پروتئين در اين كرم، مصرف خود كرم در صنايع مختلف به عنوان نهاده ورودي بسيار حائز اهميت است براي مثال در صنايع توليد عذاي انساني، دام، طيور و آبزيان و در صنايع توليد لوازم آرايشي و بهداشتي و همچنين صنعت توليد دارو بسيار كاربرد دارد.
3- سرمايه‌گذاري مورد نياز براي توليد كرم و كود چه ميزان است؟
شايد بتوان براحتي ادعا كرد تنها خط توليدي است كه فقط فكر و انديشه و چند عدد كرم به همراه همت نياز دارد، چون نهاده ورودي براي اين خط توليد، انواع زباله دور ريختني و آلوده كننده است. در اين صنعت «سطل آشغال شما بانك شماست.»
4- چه تعداد شغل ايجاد مي‌شود؟
در يك كشوري مثل آمريكا 500 هزار نفر مشغول به شغل شريف كرمداري يعني پرورش كرم پروتئینی هستند همانند گاوداري و يا مرغداري و در هند دانشجويان هندي هزينه تحصيل خود را با پرورش اين كرمها بدست مي‌آورند. در ايران با تهيه برنامه كسب و كار برآورد شده است فقط در سي هزار روستاي كشور 90 هزار شغل مستقيم و 90 هزار شغل غير مستقيم براي فرآوري زباله انساني، كشاورزي و دامي روستاهاي كشور ايجاد خواهد شد.
5- شغل نمكي قرن بيست و يكم در كشورهاي توسعه يافته چيست؟
اين همان شغل نمكي ايراني است فقط بجاي جمع‌آوري نان كپك زده، پروتئين هفتاد درصدي جمع‌آوري و به دام و طيور داده مي‌شود. براي نمونه در دوسلدروف آلمان شركتهايي ايجاد شده‌اند يك راكتور به همراه كرم تحويل منزل يا اداره اهالي شهر مي‌كنند و پس از بيست و اندي روز با دريافت كرم و كود حاصل دو منبع سرشار از انواع خواص و پرداخت هزينه خريد، يك مبادله اقتصادي كالا با پول را نهادينه كرده‌اند.
6- زباله اين صنعت را بايد چكار كرد؟
در هر صنعتي براي از بين بردن زباله توليدي آن بايد هزينه فراوان كرد در صورتي كه در اين صنعت زباله يا بقولي مدفوع اين موجودات يعني كود كرم پوسال (ورمي‌كمپوست) خود به عنوان غني‌ترين، عالي‌ترين، گرانترين و كاملترين كود دنيا بفروش مي‌رسد؛ و علاوه بر مصرف كودي در خوراك دام، طيور و آبزيان نيز بكارگرفته مي‌شود.
7- كشش بازار چگونه است؟
از آنجا كه يكي از اصلي‌ترين نهاده‌هاي ورودي كشاورزي پايدار، سالم و ارگانيك وجود كود مي‌باشد و آنهم نه هر كود شيميايي يا حيواني بلكه كود سالم و ارگانيك، لذا در صورت وجود يك همت همه جانبه براي فرآوري كل زباله توليدي شهري و روستايي و از همه نوع انساني، گياهي و دامي تنها كمتر از چند دهم درصد نياز كشور را پاسخگو است و لذا كشش توليد اين كود و كرم بسيار فراوان است و نياز است تا مبادرت به وارد كردن زباله كرد البته بدليل اشراف چيني‌ها اين كار از چين هم امكانپذير نيست چون هم اكنون خود آنها وارد كننده زباله از اقصي نقاط جهان هستند. در سال حدود سه میلیون تن کود شیمیایی در کشاورزی کشور بکار می‌رود و با توجه به ماده 143 قانون برنامه پنجم توسعه %35 محصولات کشاورزی باید سالم و ارگانیک شود و این یعنی نیاز به جایگزینی یک میلیون تن کود شیمیایی همانند کود کرم پوسال و با توجه به اختصاص سالی 900 میلیارد تومان یارانه به کودهای شیمیایی معادل یک و سوم یعنی سالی 300 میلیارد تومان فقط بازار کودی کرم پوسال است.
8- راهكارهاي توليد ثروت چيست؟
براي توليد ثروت دو راهكار و يا شايد بتوان گفت سه راهكار وجود دارد اول بهره‌وري و دوم سرمايه‌گذاري و سوم تركيبي از اين دو راهكار و از طريق بكارگيري اين كرم با استفاده از راهكار اول ثروت كشورها قابل شمارش نيست و براي ايران محاسبه شده است از نفت بيشتر توليد ثروت مي‌كند. براي نمونه با اين كرم مي‌توان يك كيلوگرم گوشت را به هزار كيلوگرم تبديل كرد. يا با استفاده از يك درصد از اين كرم در خوراك مرغ به %25 افزايش توليد تخم مرغ و به افزايش %22 وزن مرغ و افزايش %7 درصد گوشت سينه مرغ نائل شد.
9- علم توليد، توزيع و مصرف انرژي در مبداء چيست؟
هزينه جمع‌آوري، حمل و نقل و دفن يا فرآوري زباله يك هزينه سنگيني است كه به جامعه شهري و روستايي تحميل مي‌گردد و با استفاده از راكتورهای خانگي و اداري عمليات توليد، توزيع و مصرف انرژي در مبداء بكارگرفته مي‌شود و اين درآمد به درآمد آحاد جامعه افزايش مي‌يابد و يا حداقل از هزينه كردن آن خودداري خواهد شد.
10- صنايع جانبي اين صنعت چيست؟
توليد انواع راكتورهاي خانگي و اداري و توليد انواع دستگاه‌هاي سرند و بسته‌بندي و جداسازي و در كنار اينها انواع توليدات فرهنگي و ترويجي جايگاه بسيار عالي دارند و تمامي گروه‌ها و رشته‌هاي تحصيلي براي خود جايگاه مناسبي را مي‌توانند پيدا كنند.
11- ارزش اقتصادي مصرف كود كرم‌پوسال چيست؟
مزاياي مصرف ماده آلي به ميزان 10 تن در هکتار:
• ارزش ريالي ذخيره عناصر غذائي در هر هکتار اراضي کشاورزي = 1500000 ريال.
• ارزش ريالي افزايش عملکرد گندم در تناوب با محصولات سبزي و صيفي = 20000000 ريال.
• افزايش فعاليت ميکروبي خاک و متعاقب آن افزايش راندمان جذب عناصر غذائي توسط گياه.
• 50-20 درصد افزايش عملکرد.
• کاهش مصرف کودهاي شيميائي در هر هکتار به ميزان 25 درصد = 1200000 ريال.
دستاوردهاي مديريت صحيح ماده آلي:
• کاهش مصرف کودهاي شيميائي به ميزان 50-25 درصد طي هر دوره کشت محصول و جلوگيري از خروج ارز حداقل به ميزان سيصد ميليون دلار در سال.
• افزايش كمي و كيفي محصولات كشاورزي در راستاي كشاورزي پايدار، حفظ محيط‌زيست، امنيت غذايي، ارتقاء و سلامت جامعه.
• افزايش توان توليد در تمامي اراضي کشاورزي.
• اشاعه فرهنگ مصرف بهينه كودهاي شيميايي و آلي در توليد محصولات كشاورزي.
• افزايش ميزان ماده آلي خاک در راستاي سند چشم‌انداز کشور در سال 1400.
• تهيه نقشه مديريت کاربردي ماده آلي خاک در مناطق زراعي و باغي کشور.
12- آيا جزو مشاغل خانگي است؟
بدليل نداشتن هيچگونه مشكلات زيست محيطي در پرورش کرم، در منازل و آشپزخانه و ادارات و مراكز آموزشي و غيره امكانپذير است، لذا يكي از طرحهاي كارآفرينانه در اين صنعت طرح «ببر بيار» است، در اين طرح يك راكتور به همراه كرم به منازل داده مي‌شود با قيمت بازار و پس از دو ماه كرم و كود توليدي به قيمت بازار خريداري مي‌شود. برنامه هاي كسب وكار متنوعي براي دو روش پرورش اين كرم و توليد كود از طريق فقط پسماند حيواني يا فقط از طريق پسماند گياهي يعني زباله خانگي تهيه شده است و در اختيار همه در هر زمان و هر جا قرار داده شده است كه با كمي تغيير قابليت استفاده در همه جا را دارد.
13- انتظارات از دولت و مجلس:
• باید سالی بیست درصد از یارانه کودهای شیمیایی کسر و به یارانه کودهای آلی و زیستی اختصاص داده شود.
• هر سال در صورت کشش بازار، دولت فقط اجازه انتقال از یارانه بخش کودهای شیمیایی به کودهای آلی و زیستی را دارد ولی بالعکس خیر
• از یارانه اختصاصی به کودهای شیمیایی سالی نیم درصد به آموزش و ترویج کودهای آلی و زیستی اختصاص داده می‌شود. خسروسلجوقی ksaljoghi@yahoo.com

کارآفرینی با هیچ!؟
مدرس و مشاور: مهندس خسروسلجوقی
معروف به سلطان کرم ایران، کارآفرین برتر و مدرس کارآفرینی
-        آموزش و مشاوره برای کارآفرینی
-        آموزش و مشاوره برای پرورش کرم پروتئینی
-        آموزش و مشاوره برای تولید کود کرم پوسال
-        آموزش و مشاوره برای تربیت مدرس کارآفرینی
شماره تماس: 02166495722
رایانامه:  ksaljoghi@yahoo.com
• پربازديدها:
» بسی رنج بردم در این سال سی / عجم زنده کـردم بدیــن پــــارسی
» راه‌های استجابت سریع دعا
» 2014 سالی پر مخاطره برای پناهندگان/ چه کشورهایی پذیرش پناهجویی دارند؟
» پذیرش دانشجو جامعه ‌المصطفی ‌العالمیه
» حوادث جاده ای در ایران هر 20 دقیقه یک قربانی می گیرد /میلیاردها سال از عمر مردم از دست می رود‎ ‎
» سهم 23 درصدي ايران از بازار فرش دستباف جهان
» بالاترین نیکی؛ دعا در حق دیگران/ بدون این که کسی بخواهد دعایش کن
» یک جوان شایسته چه ویژگی‌ها باید داشته باشد؟
» همایش شعر گیلکی دراملش
» آيت الله هاشمی رفسنجانی: اصولاً من هیچ جای زندگی امام خمینی ریا و تظاهر ندیدم /چرا مذهبی ها، اخلاق را رعایت نمی کنند؟
» مديركل سازمان محيط زيست گيلان از مهاجرت بيش از هفت هزار قوي فريادكش و گنگ به تالاب انزلي خبر داد.
» در اصلاح الگوی مصرف مدیریت زمان ومنابع وتغییر نگرش کمیت گرائی به کیفیت نگری اصل است.


• در همين زمينه:
» در ایران، سالی ۶۰ میلیارد نخ سیگار دود مي شود!
» وزیر بهداشت: نتایج پیگیری آمپول‌های آلوده تا فردا مشخص می‌شود
» فعالان کشاورزی از بحران آب می گویند/بحران آب اقتصاد ایران را به چه سمتی می برد؟
» وزیر ورزش و جوانان:میزان طلاق در مناطق مرفه بیشتر است/موضوع جوانان برای کل حاکمیت بايد به یک اولویت تبدیل شود
» ویروس ابولا جهش یافته و مدام در حال تغییر است
» هشت چالش زنانه در ایران؛دولتی ها مسایل زنان را چطور می بینند؟
» اهدای عضو، تبدیل حادثه غم انگیز مرگ به یک حادثه شیرین است/ضرورت افزایش فرهنگسازی اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی در کشور
» پنجمین سمینار بین المللی کاهش سوانح ترافیکی در شیراز/28 درصد مرگ ناشی از حوادث ترافیکی در عابرین پیاده رخ می دهد
» "زنان" زیر سقف شیشه‌ای؛حاشیه‌ای به قتل بر اثر مقاومت در برابر تعرض
» پدیده ازدواج دختران ایرانی با مردان غیرایرانی؛ یک میلیون ایرانی شناسنامه ندارند!
» تشخیص فوری دیابت از نمونه ادرار با نانوحسگر زیستی محققان ایرانی
» قانون ممنوعیت ساخت و ساز در ارتفاع ۱۸۰۰ متری اجرا شود

جست و جو


تبليغات


alsancak çiçek alsancak çiçekçi bornova çiçek bornova çiçek siparişi konak çiçek siparişi karşıyaka çiçek karşıyaka çiçekçi karşıyaka çiçek siparişi istanbul food tour istanbul culinary tour istanbul food